Littelfuse 0251.500NRT1L technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, TUV, CCC, QPL, UR |
| Body Diameter | 2.8mm |
| Body Height | 7.11mm |
| Body Material | Ceramic |
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 500mA |
| DC Cold Resistance | 302mR |
| Diameter | 2.41mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Fuse Current | 500mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.11mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 280.000001mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PICO® II 251 |
| Termination | Axial |
| Voltage Rating | 125V |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Wire/Cable Diameter | 0.64mm |