Littelfuse 0473.375MRT1L technical specifications.
| Approvals | CSA, UR |
| Body Diameter | 3.43mm |
| Body Height | 7.11mm |
| Body Material | Epoxy |
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 375mA |
| DC Cold Resistance | 1.74R |
| Diameter | 3.18mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Fuse Current | 375mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.11mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 1.74R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PICO® II 473 |
| Size | 3.18mm |
| Termination | Axial |
| Voltage Rating | 125V |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Wire/Cable Diameter | 0.64mm |
| Working Voltage | 125V |