Littelfuse 1.5SMC33A technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 45.7V |
| Diode Type | ZENER |
| Height | 2.62mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 8.13mm |
| Max Breakdown Voltage | 34.7V |
| Min Breakdown Voltage | 31.4V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.5kW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 33.3A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Breakdown Voltage | 31.4V |
| Reverse Standoff Voltage | 28.2V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 1.5SMC |
| DC Rated Voltage | 33V |
| Width | 6.22mm |