Littelfuse 1.5SMC47CA technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 64.8V |
| Diode Type | ZENER |
| Height | 2.62mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.13mm |
| Min Breakdown Voltage | 44.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 23.5A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40.2V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 23.5A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 40.2V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 1.5SMC |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 47V |
| Width | 6.22mm |