Littelfuse 1.5SMC51A technical specifications.
| Package/Case | SMC |
| Clamping Voltage | 70.1V |
| Diode Type | ZENER |
| Height | 2.62mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.13mm |
| Min Breakdown Voltage | 48.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1.5kW |
| Max Surge Current | 21.7A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 43.6V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 21.7A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 43.6V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 1.5SMC |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 51V |
| Width | 6.22mm |