The 15KP60CA-B is a single Zener diode with a clamping voltage of 97.3V and a minimum breakdown voltage of 66.7V. It has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. The diode is rated for a maximum surge current of 400A and a peak pulse power of 15kW. It is available in a bulk packaging with 100 units per package and is suitable for through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 15KP60CA-B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 97.3V |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 66.7V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 400A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 60V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 154A |
| Peak Pulse Power | 15kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 60V |
| Series | 15KP |
| Termination | Axial |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 15KP60CA-B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.