The 15KPA20A-B is a single Zener diode with a minimum breakdown voltage of 22.34V and a maximum operating temperature of 175°C. It is available in a P-Through Hole package and is RoHS compliant. The diode has a peak pulse current of 440.2A and a peak pulse power of 15kW. It is not designed for power line protection and has a reverse standoff voltage of 20V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 15KPA20A-B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | P |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 22.34V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 440.2A |
| Peak Pulse Power | 15kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 20V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 15KPA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 15KPA20A-B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.