Littelfuse 15KPA70CA-B technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 114V |
| Diode Type | ZENER |
| Leakage Current | 2uA |
| Min Breakdown Voltage | 78.2V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 132A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 70V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 132.9A |
| Peak Pulse Power | 15kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 78.2V |
| Reverse Standoff Voltage | 70V |