
Bidirectional transient voltage suppressor diode with 15kW peak pulse power and 123A peak pulse current. Features a 75V reverse standoff voltage and 122V clamping voltage. Operates across a -55°C to 175°C temperature range with 2µA leakage current. Through-hole mount, P600 plastic package, with axial termination. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 15KPA75CA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 122V |
| Clamping Voltage-Max | 122V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 2uA |
| Max Breakdown Voltage | 91.7V |
| Min Breakdown Voltage | 83.8V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 8W |
| Max Surge Current | 123A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 75V |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 123.8A |
| Peak Pulse Power | 15kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 15kW |
| Power Line Protection | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 83.8V |
| Reverse Standoff Voltage | 75V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 15KPA |
| Termination | Axial |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 15KPA75CA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
