
The 16R135BU is a radial PTC resettable fuse from Littelfuse with a maximum current rating of 40A and a maximum operating temperature of 85°C. It has a hold current of 1.35A and a trip current of 2.7A. The fuse is RoHS compliant and has a resistance of 120mR. It is available in bulk packaging with 500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 16R135BU datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Hold Current | 1.35A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 40A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 120mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | POLY-FUSE®, USBR |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 4.5s |
| Trip Current | 2.7A |
| DC Rated Voltage | 16V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 16R135BU to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
