Littelfuse 16R1400GH technical specifications.
| Approvals | cULus, TUV |
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 100A |
| Hold Current | 14A |
| Lead Pitch | 10.2mm |
| Max Current Rating | 100A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 16V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 4.6W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 6.4mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | POLY-FUSE®, 16R |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 9s |
| Trip Current | 23.8A |
| DC Rated Voltage | 16V |