
The 16R250BU is a PTC resettable fuse from Littelfuse with a maximum current rating of 40A. It has a radial leaded package and is compliant with RoHS regulations. The fuse operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a trip current of 5A. It is available in a bulk packaging quantity of 500 units. The 16R250BU has a resistance of 60mR and a time to trip of 40 seconds.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 16R250BU datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Hold Current | 2.5A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 40A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 60mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | POLY-FUSE®, USBR |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 40s |
| Trip Current | 5A |
| DC Rated Voltage | 16V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 16R250BU to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
