
The 1812L260THDR thermal cutoff from Littelfuse is a surface mount device with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It has a maximum current rating of 100 milliamps and a maximum voltage rating of 8 volts DC. The device has a typical power dissipation of 0.8 watts and a maximum product height of 1 millimeter. It is available in a 1812 package type and is used for thermal protection in circuit protection applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 1812L260THDR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 1812 |
| Number of Terminals | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Length (mm) | 4.73(Max) |
| Product Depth (mm) | 3.41(Max) |
| Product Height (mm) | 1(Max) |
| Termination Style | Solder Pad |
| Size (mm) | 4.73 X 3.41 X 1 |
| Hold Current | 2.6A |
| Trip Current | 5.2A |
| Max Voltage Rating | 8VDC |
| Max Current Rating | 100A |
| Typical Power Dissipation | 0.8W |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 75915 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536100040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Littelfuse 1812L260THDR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.