The 20KPA144A-B is a unidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 144V and a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 20000W. It has a maximum clamping voltage of 232V and a maximum power dissipation of 8W. The diode is available in a 2-pin axial package and operates over a temperature range of -55°C to 175°C.