PTC Resettable Fuse 0.12A(hold) 0.24A(trip) 60VDC 3A 1W 1s 8Ohm Radial 6.5 X 4.6 X 11mm Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 250R120-R3U datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Hold Current | 120mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 16R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | POLY-FUSE®, 250R |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 2.5s |
| Trip Current | 240mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 250R120-R3U to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.