
Fuse Subminiature Fast Acting 0.05A 125V Radial 6 X 8mm Bulk CSA/UL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 50mA |
| DC Cold Resistance | 3.41R |
| Height | 0.315inch |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Series | TR3® 303 |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| RoHS | Compliant |