
Time delay electric fuse with a 5A current rating and 250VAC voltage rating. Features a 50A interrupting rating and a radial, through-hole mounting package. Operates within a temperature range of -40°C to 85°C with a maximum power dissipation of 475mW. This fuse is UL94 V-0 flammability rated, lead-free, halogen-free, and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 37415000410 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Blow Characteristic | TIME DELAY |
| Package/Case | Radial |
| Color | Brown |
| Current Rating | 5A |
| DC Cold Resistance | 12.2mR |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Fuse Current | 5A |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 475mW |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 475mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TR5® 374 |
| Size | 8mm |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Working Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 37415000410 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
