
The TE5 391 1.6A 65V Radial Through Hole PTC Resettable Fuse from Littelfuse is a thermoplastic radial package fuse with a current rating of 1.6A and a voltage rating of 65V. It has a DC cold resistance of 29mR and a maximum operating temperature of 85°C. The fuse is RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0. It is available in a package quantity of 1400 and is packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 39111600000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Thermoplastic |
| Package/Case | Radial |
| Color | Brown |
| Current Rating | 1.6A |
| DC Cold Resistance | 29mR |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 29mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TE5® 391 |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating | 65V |
| Voltage Rating (AC) | 65V |
| DC Rated Voltage | 65V |
| Width | 8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 39111600000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
