
FUSE BOARD MOUNT 80MA 125VAC RAD
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 39600800440 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Blow Characteristic | TIME DELAY |
| Package/Case | Radial |
| Color | Brown |
| Current Rating | 80mA |
| DC Cold Resistance | 6.009R |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Fuse Current | 80mA |
| Height | 0.315inch |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.335inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1400 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TE5® 396 |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Width | 0.157inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 39600800440 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
