
The TE5 399 PTC resettable fuse is a thermoplastic body radial leaded device with a current rating of 4A and a voltage rating of 65V. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The fuse is packaged in tape and reel quantities of 1400 and features a flammability rating of UL94 V-0. It is lead free and suitable for through hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 39914000000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Thermoplastic |
| Package/Case | Radial |
| Color | Brown |
| Current Rating | 4A |
| DC Cold Resistance | 10mR |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 10mR |
| Series | TE5® 399 |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating | 65V |
| Voltage Rating (AC) | 65V |
| DC Rated Voltage | 65V |
| Width | 8.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 39914000000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
