
The 59025-2-S-02-F is a 2-pin reed switch module from Littelfuse with a barrel body style and cable terminals. It operates within a temperature range of -20 to 105°C and can withstand a maximum operating supply voltage of 300V. The module is suitable for use in applications with AC supply voltages ranging from 90 to 245V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 25.4(Max) |
| Package Diameter (mm) | 6.22(Max) |
| Module/IC Classification | Module |
| Type | Reed |
| Switching Mode | NO |
| AC Supply Voltage Range | 90 to 245V |
| Max Operating Supply Voltage | 300V |
| DC Supply Voltage | 300(Max)V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| AC Supply Voltage | 265(Max)V |
| Body Style | Barrel |
| Terminal Type | Cable |
| Cage Code | 75915 |
| EU RoHS | Yes |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |