
Proximity Sensor Reed NO/NC 5.7mm 175VDC 120VAC 2-Pin
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 59025-3-T-02-F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Material | Magnet |
| Length | 25.4mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Current | 250mA |
| Operating Supply Voltage | 175V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Sensing Distance | 5.7mm |
| Sensing Method | Magnetic |
| Series | 59025 |
| Termination | Wire Leads |
| Type | Reed Switch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 59025-3-T-02-F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.