Proximity Sensor Magnetic NO 1.15cm 2-Pin
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Material | Magnet |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 300mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Flanges |
| Nominal Supply Current | 500mA |
| Package Quantity | 100 |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| Switching Voltage | 200V |
| Termination | Wire Leads |
| Type | Reed Switch |
| RoHS | Compliant |