
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 59140-4-S-02-A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Material | Magnet |
| Height | 6mm |
| Lead Length | 300mm |
| Length | 23mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Flanges |
| Operating Supply Current | 250mA |
| Operating Supply Voltage | 175V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Sensing Distance | 11.6mm |
| Sensing Method | Magnetic |
| Series | 59140 |
| Supply Current | 250mA |
| Switching Voltage | 175V |
| Termination | Wire Leads |
| Type | Reed Switch |
| Width | 14mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 59140-4-S-02-A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
