
Bidirectional transient voltage suppressor with 5kW peak pulse power and 275A max surge current. Features 11V reverse standoff voltage, 18.2V clamping voltage, and 12.2V minimum breakdown voltage. Operates across a -55°C to 175°C temperature range with 2µA maximum reverse leakage current. Through-hole mounting with axial termination in a P package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 5KP11CA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 18.2V |
| Diameter | 9.1mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| ESD Protection | Yes |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.358inch |
| Min Breakdown Voltage | 12.2V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 5kW |
| Max Reverse Leakage Current | 2uA |
| Max Surge Current | 275A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 11V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 280.2A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 11V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 5KP |
| Termination | Axial |
| DC Rated Voltage | 11V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 5KP11CA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.