Littelfuse 5KP14CA-B technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 23.2V |
| Diameter | 9.1mm |
| Diode Type | ZENER |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.1mm |
| Min Breakdown Voltage | 15.6V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 216A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 14V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 219.8A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 14V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 5KP |
| Termination | Axial |
| DC Rated Voltage | 14V |