Littelfuse 5KP24CA-B technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 38.9V |
| Diameter | 9.1mm |
| Diode Type | ZENER |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 2uA |
| Length | 9.1mm |
| Min Breakdown Voltage | 26.7V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 129A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 131.1A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 26.7V |
| Reverse Standoff Voltage | 24V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 5KP |
| Termination | Axial |
| DC Rated Voltage | 24V |