
Trans Voltage Suppressor Diode, 5000W, 30V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 48.4V |
| Diode Type | ZENER |
| Leakage Current | 20uA |
| Min Breakdown Voltage | 33.3V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 105.4A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 33.3V |
| Reverse Standoff Voltage | 30V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 5KP |
| RoHS | Compliant |
