The Littelfuse 86500001009 is a thermoplastic fuse with a current rating of 10A and a voltage rating of 250V. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The fuse is available in a bulk packaging quantity of 100 and has a lead-free termination. Its dimensions are 31mm in length and 9.1mm in width.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 86500001009 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Thermoplastic |
| Current Rating | 10A |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 31mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 250V |
| Width | 9.1mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 86500001009 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
