The 90065-016 varistor from Littelfuse features a 40mm diameter and a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C. It has a maximum surge current of 22.5kA and a varistor voltage of 510V. The device is available in a radial, chassis mount package and is rated for 350J of energy. However, it is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 90065-016 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.8nF |
| Clamping Voltage | 830V |
| Diameter | 40mm |
| Energy | 350J |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 22.5kA |
| Max Varistor Voltage | 539V |
| Min Varistor Voltage | 462V |
| Mount | Radial, Chassis Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | DB |
| Termination | Axial |
| Varistor Voltage | 510V |
| Voltage Rating (AC) | 320V |
| DC Rated Voltage | 510V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 90065-016 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.