
The HVR250P080CFF is a PTC resettable fuse from Littelfuse with a current rating of 3A and a resistance of 22R. It has a time to trip of 3 seconds and a trip current of 160mA. The device is available in a radial package and is suitable for use in applications with operating temperatures between -40°C and 85°C. The HVR250P080CFF is lead free and available on tape and reel in quantities of 1500.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse HVR250P080CFF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 3A |
| Hold Current | 80mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 22R |
| Series | POLY-FUSE®, HVR250 |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 3s |
| Trip Current | 160mA |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse HVR250P080CFF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.