
The HVR250P110UA is a PTC resettable fuse with a current rating of 3A and a hold current of 110mA. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The fuse is available in a radial lead termination and is packaged in bulk quantities of 500. It is designed for use in surface mount and leaded applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current Rating | 3A |
| Hold Current | 110mA |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 9R |
| Series | HVR250 |
| Termination | Radial |
| Trip Current | 220mA |
| RoHS | Compliant |