
The HVR250P120CF is a 3A PTC resettable fuse from Littelfuse, featuring a radial package and 8 ohms of resistance. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The fuse is lead free and available in a tape and reel packaging with 1200 pieces per reel. It has a time to trip of 1.5 seconds and a trip current of 240mA, with a hold current of 120mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse HVR250P120CF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 3A |
| Hold Current | 120mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 8R |
| Series | POLY-FUSE®, HVR250 |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 1.5s |
| Trip Current | 240mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse HVR250P120CF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.