PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| Hold Current | 120mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | POLY-FUSE®, HVR250 |
| Time to Trip | 800ms |
| Trip Current | 240mA |
| RoHS | Compliant |