The POLY-FUSE HVR250 is a 3A rated, lead free, through hole mounted radial package gas discharge tube. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The device can handle a maximum hold current of 120mA and a trip current of 240mA, tripping within 1 second. The POLY-FUSE HVR250 is suitable for use in overvoltage and ESD protection applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse HVR250P120CR3F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Hold Current | 120mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | POLY-FUSE®, HVR250 |
| Time to Trip | 1s |
| Trip Current | 240mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse HVR250P120CR3F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.