The HVR250P120CRAF is a 3A polyfuse with a 120mA hold current, operating within a temperature range of -40°C to 85°C. It is available in a radial package with through hole mount. The device is lead free and packaged on a tape and reel. The polyfuse has a time to trip of 900ms and a trip current of 240mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse HVR250P120CRAF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Hold Current | 120mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | POLY-FUSE®, HVR250 |
| Time to Trip | 900ms |
| Trip Current | 240mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse HVR250P120CRAF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.