
The POLY-FUSE HVR250 is a 3A radial lead free overvoltage and ESD protection device with a resistance of 6.5R. It has a time to trip of 2 seconds and a trip current of 290mA. The device is available in a radial package and is lead free. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse HVR250P145UF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 3A |
| Hold Current | 145mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 6.5R |
| Series | POLY-FUSE®, HVR250 |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 2s |
| Trip Current | 290mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse HVR250P145UF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.