The POLY-FUSE HVR250 varistor is a radial-leaded device with a current rating of 3A and an operating temperature range of -40°C to 85°C. It has a time to trip of 21 seconds and a trip current of 650mA. The device is packaged in a radial case and is available in quantities of 1000. The POLY-FUSE HVR250 is a lead-free device, but it is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse HVR250P180CF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 3A |
| Hold Current | 180mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 4R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | POLY-FUSE®, HVR250 |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 21s |
| Trip Current | 650mA |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse HVR250P180CF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
