
Resettable Fuses - PPTC 60V/250V .180A Telecom
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse HVR250P180UF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 10A |
| Hold Current | 180mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 2R |
| Series | POLY-FUSE®, HVR250 |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 15s |
| Trip Current | 650mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse HVR250P180UF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.