Littelfuse IXFP180N10T2 technical specifications.
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V |
| Continuous Drain Current (Id) @ 25°C | 180A |
| Drive Voltage | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6mOhm |
| Threshold Voltage Vgs(th) Max | 4V |
| Gate Charge (Qg) Max | 185nC |
| Gate-Source Voltage (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) Max | 10500pF |
| Power Dissipation (Max) | 480W |
| Operating Junction Temperature | -55 to 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Pulsed Drain Current (Idm) | 450A |
| Forward Transconductance (gfs) | 50 typ, 88 maxS |
| Output Capacitance (Coss) | 945pF |
| Reverse Transfer Capacitance (Crss) | 100pF |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.31°C/W |