The LA15QS4504 is a PTC resettable fuse from Littelfuse with a current rating of 450A and a voltage rating of 150V AC. It is available in a bulk packaging and has a length of 1.161inch. This fuse is designed for surface mount and leaded applications and meets UR approvals. It is suitable for use in overcurrent protection circuits.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse LA15QS4504 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UR |
| Current Rating | 450A |
| Length | 1.161inch |
| Mount | Bolt |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | POWR-GARD® LA15QS |
| Type | Electrical |
| Voltage Rating (AC) | 150V |
| DC Rated Voltage | 150V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse LA15QS4504 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.