The LCE43 is a 43V unidirectional surge suppressor with a clamping voltage of 76.7V and a maximum power dissipation of 1.5kW. It is available in a DO-201 package with axial termination and is lead free. The device operates over a temperature range of -55°C to 175°C and is RoHS compliant. It is suitable for use in power distribution applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100pF |
| Package/Case | DO-201 |
| Clamping Voltage | 76.7V |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.5kW |
| Max Surge Current | 19.5A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 43V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 43V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LCE |
| Termination | Axial |
| DC Rated Voltage | 43V |
| RoHS | Compliant |