The LFT606001CS is a 600V, 600A fuse with a chassis mount package type and illuminated illumination type. It is designed for DIN rail mount and has a fuse size of 2.063" Dia x 3.984" L. The fuse is available in a bulk packaging option and has a single circuit and pole configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse LFT606001CS datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Current Rating | 600A |
| Fuse Size | 2.063" Dia x 3.984" L (52.4mm x 101.2mm) |
| Illumination Type | Illuminated |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Poles | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | LFT |
| Termination | Lug |
| Voltage | 600V |
| Voltage Rating | 600V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse LFT606001CS to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.