Form C reed switch with Normally Open/Normally Closed configurations, rated for 0.25A max current and 1.5A current carry. Features a 120VAC maximum AC voltage rating and 175VDC maximum DC voltage rating, with a 5VA maximum power rating. Offers axial termination and through-hole mounting, boasting a maximum operation time of 0.7ms and a maximum contact resistance of 100mOhm. Operates within a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse MDRR-DT-15-20-F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Form | Form C |
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Max Current Rating | 0.25A |
| Maximum Current Carry | 1.5A |
| Max AC Voltage Rating | 120V |
| Max DC Voltage Rating | 175V |
| Max Power Rating | 5VA |
| Termination Style | Axial |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Operation Time | 0.7ms |
| Maximum Release Time | 1ms |
| Maximum Contact Resistance | 100mOhm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Littelfuse MDRR-DT-15-20-F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.