
TVS DIODE 20.5V 34.86V DO204AL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse P4KE24-B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-41 |
| Clamping Voltage | 33.2V |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 21.6V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 12.3A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 20.5V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 12.3A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 20.5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P4KE |
| Termination | Axial |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse P4KE24-B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
