
Unidirectional transient voltage suppressor (TVS) diode in a DO-214AC surface mount package. Features a 12.8V reverse standoff voltage and 14.3V minimum breakdown voltage, with a maximum breakdown voltage of 15.8V. Offers a 21.2V clamping voltage and 400W peak pulse power dissipation, supporting a 19.3A peak pulse current. Operates across a -65°C to 150°C temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse P4SMA15A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 21.2V |
| Clamping Voltage-Max | 21.2kV |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Height | 2.29mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 5.28mm |
| Max Breakdown Voltage | 15.8V |
| Min Breakdown Voltage | 14.3V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 19.3A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12.8V |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 19.3A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 400W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 14.3V |
| Reverse Standoff Voltage | 12.8V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P4SMA |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 15V |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse P4SMA15A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
