
Transient Suppressor Diode,single,unidirectional,25.6V V(Rwm),do-214Ac / Sma
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse P4SMA30A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Diode Type | ZENER |
| Height | 2.29mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.28mm |
| Max Breakdown Voltage | 31.5V |
| Min Breakdown Voltage | 28.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 9.9A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 25.6V |
| Reverse Voltage | 25.6V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P4SMA |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse P4SMA30A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
