
The P4SMA33A is a single-channel Zener diode with a minimum breakdown voltage of 31.4V and a maximum operating temperature of 150°C. It is designed for surface mount applications and is packaged in cut tape. The diode has a peak pulse current of 9A and a peak pulse power of 400W. It is RoHS compliant and has a DC rated voltage of 33V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse P4SMA33A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Diode Type | ZENER |
| Height | 2.29mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.28mm |
| Min Breakdown Voltage | 31.4V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 9A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 28.2V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P4SMA |
| DC Rated Voltage | 33V |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse P4SMA33A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
