
Bidirectional transient voltage suppressor diode, 600W peak pulse power, featuring a 12.8V reverse standoff voltage and 15.8V maximum breakdown voltage. This silicon diode offers a 21.2V clamping voltage and a maximum surge current of 28A. Designed for surface mount applications in a DO-214AA package, it operates from -65°C to 150°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse P6SMB15CA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 21.2V |
| Clamping Voltage-Max | 21.2V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Height | 2.237mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.57mm |
| Max Breakdown Voltage | 15.8V |
| Min Breakdown Voltage | 14.3V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 28A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12.8V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 28.8A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Standoff Voltage | 12.8V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P6SMB |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 3.94mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse P6SMB15CA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
