
The P6SMB24CA is a surface mount bidirectional Zener diode with a clamping voltage of 33.2V and a minimum breakdown voltage of 22.8V. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and has a maximum surge current of 18A. This device is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 3000 pieces per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse P6SMB24CA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 33.2V |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 22.8V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 18A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 20.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 18.4A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 20.5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P6SMB |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse P6SMB24CA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
